Čaga: Zázračná huba zo Sibíru

Čaga sibírska alebo inak povedané ,,Rezavec šikmý“ je viacročná drevokazná huba. Pochádza z čeľade kožovkovitých. Vo všeobecnosti platí, že bežne rastie na listnatých stromoch, vrátane brezy, gaštanu alebo jelši.

Huba čaga je potravina plná prospešných vlastností. Je dokázané, že má veľmi vysoké skóre ORAC – hodnotu antioxidantov. Vďaka tomu pôsobí proti rôznym závažným ochoreniam. Kde sa chaga môže vyskytnúť? Najčastejšie ide o miesta na Sibíri, severnej Kanade a Aljaške.

Nachádza sa však aj na severných oblastiach Spojených štátov. Pre čagu je charakteristický jej netypický rast. Obvykle totiž rastie na vonkajšej strane listnatých stromov, a to, predovšetkým, vo veľmi chladných podnebiach.

Ako vyzerá čaga?

Hubu čagu spoznáte už na prvý pohľad. Jej identifikácia totiž nie je vôbec náročná. Čaga je zväčša hrudkovitá a vyzerá podobne ako drevené uhlie v kombinácii s rozdrveným žlto-oranžovým jadrom. Huba čaga sibírska je známa už po dlhé roky. Spočiatku sa používala ako tradičná medicína v severnej Európe a Rusku.

Vedeli ste, že: Čaga má veľmi nízky obsah kalórií, neobsahuje tuk a ani cukor? Vďaka tomu má len veľmi malé nežiadúce účinky ako jedna z mála potravín. Obsahuje totiž najmä vlákninu, vitamíny skupiny B a minerálne látky.

čaga

Aké má čaga účinky?

Účinkov čagy je veľmi veľa. Môže za to aj obsah účinných látok, ktorých je približne až neuveriteľných 200. Keďže sa čaga sibírska používala už v minulosti na rôzne liečebné účely, dodnes v oblasti zdravotníctva vyniká. Aké sú jej najznámejšie účinky?

Prevencia v boji proti rakovine

Rakovina je veľmi častým rizikovým ochorením. Vzniká čoraz častejšie u rôznych vekových kategórií. Ako prevencia môže slúžiť aj jedinečná huba čaga. Dokáže totiž zabrániť rastu rakoviny v ľudských pečeňových bunkách. Takéto výsledky sa však podľa vedeckej štúdie potvrdili aj u rakovinových buniek pľúc, prsníka, hrubého čreva alebo prostaty. Hovorí sa, že tento účinok čagy je spôsobený najmä vďaka vysokému obsahu antioxidantov v jej zložení.

Vedeli ste, že: Čaga sibírska, okrem iného, obsahuje aj antioxidant triterpén? O tejto látke sa hovorí, že jej extrakt dokáže rakovinové bunky, dokonca, zabíjať. V budúcnosti má tak čaga v liečbe rakoviny určite veľmi veľký potenciál.

rakovina_4

Dokáže znížiť cholesterol

Výťažok z čagy môže tiež priaznivo pôsobiť na hladinu cholesterolu. Dokáže znižovať aj riziko vzniku srdcových ochorení. Štúdia s potkanmi dokázala, že chaga znižuje LDL (zlý) cholesterol a naopak, dokáže zvyšovať HDL (dobrý) cholesterol. Vedci sa v tomto prípade opäť domnievajú, že za tieto účinky sú zodpovedné antioxidanty, ktoré sa nachádzajú v čage sibírskej.

cholesterol_3

Zvyšuje imunitný systém

Vďaka obsahu účinných látok dokáže čaga zvyšovať imunitný systém do vysokej miery. Podporuje totiž produkciu imunitných buniek, ktoré majú za úlohu regulovať imunitný systém. Zároveň zabezpečujú, že vaše telo bojuje proti vírusom a baktériám.

Výťažky z čagy sibírskej môžu stimulovať, napríklad, lymfocyty sleziny. To má za dôsledok priamy pozitívny vplyv na celkovú imunitu. Priebeh ochorení tak bude výrazne ľahší, pričom budete vedieť mnohým zdravotným komplikáciám aj včas predísť.

imunita_2

Zmierňuje zápalové reakcie

Zápal v tele je prirodzený len do určitej miery. Ak je ho veľa, môže to spôsobiť rôzne komplikácie, vrátane závažných ochorení. Čaga sibírska dokáže znižovať zápaly rôzneho druhu. Napríklad tie, ktoré sa objavujú v prípade ulceróznej kolitídy. Vďaka tomu môžeme dnes tvrdiť, že čaga potláča expresiu chemických mediátorov zápalu.

Nezabúdajte: Chemické mediátory sú uvoľňované práve počas zápalu. Spôsobujú, že zápalové reakcie sú silnejšie, intenzívnejšie a podporujú ich pokračovanie a nárast. Práve preto je chaga ideálnym riešením na potlačenie zápalu.

zápal_2

Zvyšuje fyzický výkon

Ak často športujete, prípadne vykonávate iné aktivity, budete potrebovať dosahovať vysoké výkony. K tomu vám môže dopomôcť aj chaga, ktorá výrazne zlepšuje fyzickú odolnosť. To znamená, že budete vedieť dlhšie vykonávať akékoľvek fyzické aktivity bez toho, aby ste pociťovali výraznú únavu.

Dôvodom je najmä to, že čaga zvyšuje obsah glykogénu vo svaloch a pečeni. Zároveň sa hladina kyseliny mliečnej v krvnom obehu znižuje. Ak sa tieto reakcie spoja, dochádza ku zmierneniu únavy a k výrazne lepšej výdrži.

fyzický-výkon

Znižuje hladinu cukru v krvi

Niekoľko vedeckých štúdií dokázalo, že chaga sa spája so znižovaním hladiny cukru v krvi. To znamená, že dokáže výrazne pomôcť aj pri ochorení, akým je cukrovka rôzneho typu. Aj napriek tomu, že tieto vedecké štúdie sa dosiaľ vykonávali len na myšiach, je veľká pravdepodobnosť, že zníženie cukru v krvi bude fungovať na podobnom princípe aj u ľudí.

krvný-cukor

Zlepšuje pamäť a myslenie

Hovorí sa, že čaga sibírska priaznivo vplýva aj na mozog a jeho funkcie. Vďaka obsahu vysoko účinných zložiek dokáže výrazným spôsobom zlepšovať pamäť a myslenie. To je veľmi výhodné aj u ľudí v pokročilom veku. Vďaka takýmto účinkom totiž čaga dokáže predchádzať aj neurodegeneratívnym ochoreniam, medzi ktoré patrí napríklad Parkinsonova či Alzheimerova choroba.


Reishi ako výborná alternatíva

Z čagy sa vyrábajú rôzne extrakty, prípadne sa nachádza aj v rôznych výživových doplnkoch. Tie môžu byť napríklad v podobe kapsúl. Výbornou alternatívou chagy je huba Reishi, ktorá má podobne blahodarne účinky. Viac o hlahodárnychý účinkoch Reishi sa dočítate v našom článku Reishi účinky, ktorý sa venuje podrobne tejto zázračnej hube. Taktiež môže byť spracovaná v podobe prášku alebo tabliet, pričom je jej užívanie veľmi jednoduché. Po niekoľkých dňoch jej používania pocítite priaznivé účinky na vlastnej koži. Medzi ďalšie medicínske huby, ktoré stoja za pozornosť určite patrí Cordyceps. Reishi vo forme kapsúl si môžete kúpiť prostredníctvom odkazu nižšie.  

button