Prečo piť čaj Matcha namiesto kávy ?

Všetci začíname ráno kávou alebo zeleným čajom a aj keď sa naše názory o kofeíne môžu líšiť, zdravotné účinky a benefitu čaju Matcha neklamú. Najmä, ak sa jedná o porovnanie kávy a zeleného čaju Matcha. 

andrew-teoh-1455454-unsplash_1

Viac energie

Jedna šálka kávy sa v prieme môže pochváliť 95 mg kofeínu, zatiaľ, čo jedna šálka Matcha čaju obsahuje 68 mg kofeínu. Nenechajte sa však oklamať obsahom kofeínu a zistite prečo vás Matcha čaj nabudí viac ako káva.

Matcha obsahuje aminokyselinu L-theanín. Keď sa L-theanín skombinuje s prírodným kofeínom, ktorý sa nachádza v čaji, kofeín sa metabolizuje pomalšie. Uvoľňuje sa počas dlhšieho časového obdobia a poskytuje stabilnú 3 až 6-hodinovú energiu (oproti 1-2 hodinovej energie z kávy).

graf_1

Žiadne následky kofeínového šoku

Zvýšená hladina energie z kávového kofeínu sa rýchlo vytratí. Zhruba po 1-2 hodinách, keď telo spracuje kávový kofeín, príde na vás náhla únava, a ako to všetci dobre poznáme, siahneme po ďalšej káve. Na udržanie miery produktivity sa telo snaží opäť doplniť kofeín – preto tá chuť na kávu. Štúdie dokázali, že náhly nárast kofeínu spôsobuje zmätok a nervozitu, ktorý sa u každého prejavuje inak. Najznámejšie prejavy sú tlak na hrudi, tŕpnutie končatín, mierna úzkosť či nervozita alebo rýchle bitie srdca.

Oproti tomu, Matcha v porovnaní s kávou obsahuje len približne tretinu-polovicu kofeínu, avšak vzhľadom na prítomnosť  aminokyseliny L-theanín a ďalších  fytonutrientov sa kofeín z čaju Matcha uvoľňuje omnoho pomalšie, čiže vám nehrozí žiadny kofeínový šok. Práve z tohto dôvodu je čaj Matcha vhodný pre ľudí, ktorí sa potrebujú dlho sústrediť avšak káva im nerobí dobre.

aroma-art-beverage-1251175 

Zlepšuje ústnu hygienu: nespôsobuje zlý dych a škvrny na zuboch

Antibakteriálne vlastnosti zeleného čaju Matcha poskytujú dôležitú ochranu zubov, zabraňujú hromadeniu baktérií a zlepšujú celkové zdravie ústnej dutiny. Zelený čaj je už po stáročia taktiež používaný ako prevencia proti zlému dychu a zubným kazom.

Výživa

Tým, že je Matcha čaj rozomletý na jemný prášok, skonzumujete všetky živiny, vitamíny a minerály obsiahnuté v čajových lístkoch. Pre porovnanie, rovnaký počet živín dosiahnete vypitím až 10 šálok klasického zeleného čaju. Nehovoriac o tom, že Matcha obsahuje vyššiu hladinu antioxidantov (je vedecky dokázané, že Matcha obsahuje 15x viac antioxidantov ako čučoriedky). Pravidelným pitím čaju znižujeme riziko srdcovo-cievnych chorôb.

Lepšia nálada a sústredenosť

Zelený čaj Matcha vám privodí lepšiu náladu, koncentráciu a sústredenosť. Je to zapríčinené zvýšeným vylučovaním dopamínu a sérotonínu v tele, ktorý vás, rovnako, chráni pred depresiami a úzkosťami.

Zlepšuje stav pleti

Príjem kávy sa spája so zlým stavom pleti ako napríklad akné. Naopak Matcha čaj vám svojimi antibakteriálnymi účinkami dokáže pomôcť zlepšiť stav pleti a poskytnúť jej aj prirodzený lesk. Práve preto je prášok z čaju Matcha taký obľúbený v kozmetickom priemysle. Ak sa chcete dozvedieť o vplyve Matcha čaju na pleť viac prečítajte si aj článok Ako môže Matcha čaj pomôcť vašej pokožke.

 

Ak vás tento článok zaujal neváhajte sa prihlásiť dole na odber newsletteru, aby vám už nič neuniklo :)

Tento web používa súbory cookie. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.