Anémia – príznaky, prejavy a tipy na zlepšenie

Anémia je celosvetový zdravotný problém, ktorý postihuje približne štvrtinu populácie. Vyskytuje sa hlavne u tehotných žien a u detí mladších ako 5 rokov. O aké ochorenie ide, čo na anémiu pomáha a aké sú najčastejšie prejavy? To všetko sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Anémia sa inak nazýva aj ako chudokrvnosť. Ide o ochorenie, pre ktoré sú charakteristické nízke hladiny červených krviniek. Ich úlohou je prenášať kyslík do tela. Podľa svetovej zdravotníckej organizácii WHO o anémii hovoríme v situácii, kedy sú hladiny hemoglobínu v krvi menšie ako 130 G/l u mužov a 120 g/l u žien

anemia-krvi

Aké má anémia príznaky? 

Nakoľko sa anémia najčastejšie prejavuje nedostatočným prísunom kyslíka do tkanív a telesných orgánov, medzi príznaky patrí únava, slabosť, zvýšená únava, točenie hlavy, závraty, bledá pokožka a dýchavičnosť. Anémia sa tiež môže prejaviť bolesťami na hrudníku, prípadne srdcovou šelesťou. Konkrétne prejavy anémie však závisia od typu a rozsahu tohto ochorenia. 

anemia-príznaky

Prečo vzniká anémia?

Viaceré štúdie poukazujú na, že medzi príčiny vzniku anémie môže patriť znížená tvorba červených krviniek, akútna alebo chronická strata krvi, problémy s kostnou dreňou, autoimunitné poruchy, užívanie niektorých liekov, chemoterapia, ochorenie obličiek, prípadne nadmerná konzumácia alkoholu. Dôvodom môže byť tiež príliš silná menštruácia alebo nedostatok železa v organizme. Príčiny anémie sa skúmali aj vo viacerých odborných štúdiach.

anémia

Čo znižuje tvorbu červených krviniek? 

Existujú dva základné faktory, ktoré sa týkajú zníženia tvorby červených krviniek. Tie sa rozdeľujú na získané a zdedené. Medzi získané faktory patrí nedostatočný príjem živín na tvorbu červených krviniek. Za dôležité živiny sa v tomto prípade považuje železo, vitamín B12 a rovnako aj folát. Do získaných faktorov tiež patria autoimunitné ochorenia, rakovina, zápalové ochorenia či vystavenie toxínom. 

Čo sa týka zdedených faktorov zníženej funkcie tvorby červených krviniek, medzi tie patrí napríklad kosáčikovitá anémia, nedostatok enzýmu G6PD, bez ktorého sú krvinky citlivejšie na stres alebo infekcie. Podľa odborných štúdií do zdedených faktorov patrí aj talasémia, čo je porucha tvorby hemoglobínu. 

chudokrvnosť

Ako prebieha diagnostika anémie? 

Ak na sebe spozorujete prejavy anémie, riešte to s lekárom čím skôr. Neliečená anémia totiž môže prejsť do komplikovanejších zdravotných problémov, hlavne k častejšiemu výskytu infekcií. Nemusíte sa báť, diagnostika anémie pozostáva len z pár základných krokov

V prvom rade je podstatná anamnéza, klinické a laboratórne vyšetrenie. Toho súčasťou je aj odber krvného obrazu a biochemických parametrov. V kompletnom krvnom obraze sa počítajú červené krvinky vo vzorke krvi. Pri diagnostike sa využíva aj test na zobrazenie veľkosti a tvaru červených krviniek. 

Nezabúdajte: Ak vám z krvi diagnostikujú anémiu, je veľmi pravdepodobné, že budete potrebovať aj ďalšie vyšetrenia, nakoľko za tým môže byť aj vážnejšie ochorenie. Napríklad, často sa odoberá vzorka kostnej drene, z ktorej sa dá vyzistiť viac. 

čo-je-anemia

Čo pomáha na chudokrvnosť? 

Liečba anémie závisí od konkrétneho typu, avšak dobrou správou je, že príznaky sa dajú zmierniť či dokonca, v niektorých prípadoch sa dá tomuto ochoreniu krviniek aj predísť. V prvom rade je však dôležité zistiť, či je anémia spôsobená nezdravým životným štýlom alebo vážnym zdravotným problémom. To zistí lekár na základe vyšetrení. Čo odporúčame my? 

Kvalitné výživové doplnky

Máte pocit, že počas dňa nedokážete skonzumovať dostatok ovocia a zeleniny? V tom prípade siahnite po kvalitných výživových doplnkoch. Veľmi odporúčané sú prípravky s obsahom zelených superpotravín, medzi ktoré patrí chlorella, spirulina, moringazelený jačmeň. Tieto zložky sú obsiahnuté aj v produkte Green detox, ktorý dokáže prečistiť vaše telo od jedov, toxínov či ťažkých kovov. Vďaka nim budete vedieť predchádať viacerým ochoreniam.

Ako zelené superpotraviny pomáhajú pri anémii? Nakoľko obsahujú dôležité vitamíny, minerály a fytonutrienty, dochádza k efektívnej podpore tvorby červených krviniek, ktoré zlepšujú vstrebávanie železa.

spirulina-

Doplnenie železa

Anémia často vzniká v dôsledku deficitu železa v organizme. Tento prvok sa považuje za kľúčový minerál pre červené krvinky a produkciu hemoglobínu. Železo môžete získať predovšetkým zo živočíšnych produktov, medzi ktoré patrí červené a kuracie mäso, morské plody a vnútornosti. Pozor však na to, že tieto potraviny obsahujú aj väčšie množstvo tukov.

Pri pravidelnej konzumácii vám tak môžu narásť hladiny LDL (škodlivého) cholesterolu. Ako sa tomu vyhnúť a zároveň prijímať dostatok železa? Skúste mäso a morské plody variť bez oleja, teda uprednostniť pečenie alebo varenie.

Čo sa týka rastlinných zdrojov železa, skvelým riešením sú strukoviny, listový špenát, horká čokoláda, kešu orechy alebo sušené ovocie či tofu syr. Dobrou správou teda je, že s anémiou môžete bojovať aj keď ste vegetarián alebo vegán. Nemusíte prejsť na mäsitú stravu, nakoľko dostatok železa sa nachádza aj v rastlinných produktoch, predovšetkým v tmavej listovej zelenine.

Nezabúdajte: Odporúčané množstvo dennej dávky železa je 7 – 18 mg. U tehotných žien to je až 27 mg za deň. Potvrdili to aj viaceré odborné štúdie.

železo

Dostatočný príjem vitamínov 

Nezabúdajte, že anémia krvi často vzniká aj z dôvodu nedostatku vitamínov v krvi. Okrem zelených superpotravín by ste preto mali prijímať aj dostatočné množstvo vitamínov, ktoré slúžia na podporu krvotvorby. Zamerajte sa hlavne na užívanie vitamínu C a vitamínov B9 či B12. Vitamín C zlepšuje vstrebávanie železa, vďaka čomu zvyšuje šancu prevencie anémie z dôvodu nedostatku železa.

Vitamín B9 poznáme aj pod názvom kyselina listová. Tento vitamín je kľúčový hlavne pri prevenci megaloblastovej anémie. Aj v štúdiách sa totiž potvrdilo, že nedostatok vitamínu B9 vedie k tvorbe abnormálnej veľkých červených krviniek, ktoré spôsobujú megaloblastovú anémiu. No v neposlednom rade je dôležitý aj vitamín B12, známy ako kobalamín. Ten okrem prevencie anémie zlepšuje aj neurologické príznaky, ako je slabosť a problémy s pamäťou.

vitamíny

Pravidelné preventívne prehliadky

V neposlednom rade by ste nemali podceniť pravidelné preventívne prehliadky. Lekár vám totiž na základe krvných testov môže zistiť nielen diagnózu, ale rovnako aj hodnoty vitamínov a železa v krvi. Rovnako, ak máte prejavy anémie, ako je únava, slabosť, bledosť pokožky, prípadne sa cítite zle a nič vám na to nepomáha, neváhajte navštíviť lekára.

Ten vám odporučí najlepšie možné riešenie, prípadne nastaví správnu liečbu. Anémia môže byť totiž prejav iných, závažnejších ochorení, preto tento stav nepodceňte a choďte k lekárovi čím skôr. S ním sa môžete poradiť aj o správnom užívaní výživových doplnkov a ktoré budú pre vás tie najlepšie.

doktor

Anémia v tehotenstve

Keďže tehotné ženy sú na stratu železa náchylnejšie, poznáme aj tehotenskú anémiu. Medzi najčastejšie faktory vzniku patrí chudokrvnosť v minulosti, silná menštruácia, nedostatočný príjem železa, tehotenstvo v mladom veku alebo časté zvracanie pri ranných nevoľnostiach.

Dieťa môže byť pri neliečenej anémii ohrozené zlým vnútromaternicovým vývinom a nízkou pôrodnou hmotnosťou. Preto myslite ešte viac na príjem živín, ktoré vaše telo a aj dieťatko potrebuje. Nezabúdajte užívať aj vitamín C, ktorý podporuje vstrebávanie železa v tele.