Sáčkový verzus sypaný zelený čaj – aké sú medzi nimi rozdiely?

Sáčkový zelený čaj je na prvý pohľad skvelým praktickým riešením. Otvoríte si papierovú krabičku, vyberiete taštičku s nadrvenými čajovými lístkami, necháte ich vylúhovať v horúcej vode a chutný čajík je na svete. Sypaný čaj si kúpite v špeciálnom vzduchotesnom obale, ktorý obsahuje sušené čajové lístky rozomleté na menšie kúsky. Jeho príprava je o kúsoček prácnejšia, avšak, trochu viac roboty naviac môže stáť za to. Neveríte?

Sáčkový zelený čaj nie je tak dobrý, ako si myslíte

Začnime samotným čajom, ktorý sa vlastne v tom pekne zabalenom vrecúšku nachádza. Do sáčkov sa spravidla balí veľmi nadrobno pomletá zmes čajov z rôznych častí Zeme. Ich kvalita je veľmi nízka a obvykle sa jedná o akési zbytky, ktoré by ako sypaný čaj jednoducho neobstáli a preto sa tieto zbytky namelú a použijú do sáčkového čaju.  

Čo to znamená pre vás? Čajová zmes neraz obsahuje rôzne nežiadúce látky – ťažké kovy či zbytky chemikálií, ktoré sa do nekvalitného čaju dostanú pri zbere a výrobe. Nájdu sa dokonca aj producenti, ktorí do sáčkov pridávajú dodatočné ochucovadlá, aby zabezpečili vyváženú chuť. Neraz je nadmerná konzumácia nekvalitného sáčkového čaju spojovaná so zvýšenými pečeňovými hodnotami a v niektorých prípadoch môže viesť až k jej poškodeniu.

pexels-skitterphoto-32266

Väčšia plocha = slabšie účinky

Tým, že pri výrobe sáčkového čaju sa listy pomelú na drobné čiastočky, zväčší sa ich kontaktná plocha s okolitým vzduchom. Zo zeleného čaju sa tak pomerne rýchlo odparujú cenné esenciálne oleje a arómy. Balenie v klasických papierových škatuľkách tento proces ešte urýchľuje, keďže čaj je priamo vystavený vzduchu.

Netreba sa preto čudovať, že sáčkový čaj má akúsi nevýraznú chuť a vôňu. A tiež nečakajte, že každodenné pitie čaju zo supermarketu vám zabezpečí neoblomné zdravie. Keďže väčšina cenných látok už vyprchala, do nápoja sa vám dostane len malý zlomok z pôvodného obsahu účinných látok.

Sypaný zelený čaj a jeho benefity

Prvou veľkou výhodou kvalitného sypaného zeleného čaju je skutočnosť, že pochádza len od jedného pestovateľa. Nejedná sa o žiadnu pochybnú zmes z celého sveta. Chuť čaju závisí nielen od konkrétnej odrody, ale aj od ročného obdobia, procesu spracovania a mnohých ďalších faktorov. To znamená, že každý balíček sypaného čaju je iný, výnimočný. Vždy vám tak prinesie unikátny zážitok.

Dokonalá chuť a vysoký obsah cenných látok

Pri výrobe sypaného čaju sa lístky nedrvia na tak malé kúsky. Preto v nich ostáva viac tradičnej chuti, arómy, esenciálnych olejov, vitamínov, minerálov a ďalších cenných zložiek.

Keď si kúpite kvalitný sypaný čaj, mal by k vám domov doraziť vo vzduchotesnom obale. Ten zabraňuje kontaktu s okolitým vzduchom, vďaka čomu je čaj stále 100% čerstvý a má všetky svoje prirodzené vlastnosti. To znamená, že aj pri sypanom čaji si treba dať pozor na balenie čaju.

asia-farmhouse-fresh-39347

Ako si vybrať kvalitný sypaný zelený čaj?

Samozrejme, aj medzi výrobcami sypaných zelených čajov sa nájdu rôzni šlendriáni. Pri kúpe si preto všímajte, či sa jedná o 100% organický produkt s BIO certifikáciou. Čaj je balený v špeciálnych vzduchotesných obaloch, ktoré zabraňujú degradácií a udržujú čaj čerstvý. Aj keď existuje mnoho zemí, ktoré produkujú kvalitný zelený čaj osobne odporúčame hľadať zelené čaje pochádzajúce z Japonska. Japonci pri pestovaní čaju dodržujú najvyššie štandardy a dbajú na výslednú kvalitu produktu.

A presne také sypané zelené čaje nájdete v našej ponuke. Sú od tradičných japonských pestovateľov, ktorí zaručujú maximálnu kvalitu. Tá sa odráža na nezameniteľnej chuti a vysokom obsahu účinných látok, vďaka ktorým môže mať zelený čaj viacero priaznivých účinkov na organizmus. Pokiaľ chcete vyskúšať niečo netradičné, v našom sortimente nájdete aj Matcha čaj. Ten je považovaný za čaj s najväčším obsahom zdraviu prospešných látok a živín na svete.

Tak, keď si budete najbližšie zalievať čaj, myslite na to, čo pijete. Keďže nekvalitný sáčkový čaj vám môže priniesť viac problémov ako osohu.

button