Chlorofyl: Čo to je a aké má účinky na zdravie?

Chlorofyl je jednou z najdôležitejších prírodných molekúl. Už na základnej škole sa žiaci učia, že je základom pre fotosyntézu v rastlinách. Vedeli ste však, že významnú úlohu zohráva taktiež v ľudskom tele?

Slnečné žiarenie obsahuje veľké množstvo energie, ktoré príroda dokáže využívať pri rôznych procesoch. Napríklad, fotosyntéze. Na to, aby mohla prebiehať, je v prvom rade potrebný fotosyntetický pigment. Tým najznámejším a zároveň najdôležitejším je práve chlorofyl. Táto látka dodáva rastlinám ich zelenú farbu. Teda, nachádza sa takmer vo všetkých bylinách, rastinách či stromoch. Nájdeme ju však aj v niektorých vodných riasach a siniciach.

Prečo je fotosyntéza tak dôležitá?

Fotosyntézu odborníci považujú za jednu z najdôležitejších biochemických reakcií, aké kedy v prírode prebiehali. Dá sa povedať, že je základom života. Z vody a oxidu uhličitého pri nej vďaka chlorofylu a slnečnému žiareniu v rastlinách vzniká kyslík spolu so sacharidmi a ďalšími organickými látkami. Tie sú kriticky dôležité pre život organizmov.

Vedeli ste, že: Existuje viacero druhov chlorofylu? Najznámejší je chlorofyl a a chlorofyl b, ktorý sa nachádza v zelených rastlinách.

chlorofyl_1

Chlorofyl a jeho spojitosť s hemoglobínom

V roku 1930 Dr. Hans Fisher analyzoval chemické zloženie hemoglobínu – látky, ktorá je mimoriadne dôležitou súčasťou ľudskej krvi. Prišiel na to, že jej molekula je prakticky rovnaká ako molekula chlorofylu. Len s tým rozdielom, že v chlorofyle je centrálnym atómom horčík, v hemoglobíne železo.

Chlorofyl slúži na prenos kyslíka v rastlinách, hemoglobín zas na transport kyslíka v ľudskej krvi. Táto podobnosť viedla vedcov k ďalším výskumom, v rámci ktorých prišli na zaujímavé zistenia.

Chlorofyl – účinky v ľudskom tele

Prvé výskumy prevádzané na zvieratách ukázali, že keď sa chlorofyl dostane do tela, premieňa sa na hemoglobín. Celý proces funguje pomerne jednoducho. Organizmus si z molekuly chlorofylu zoberie centrálny atóm – horčík, ktorý zužitkuje. Následne ho nahradí železom, vďaka čomu vznikne hemoglobín.

Neskôr odborníci prišli na to, že tento proces funguje nielen u zvierat, ale aj ľudí.

Podpora tvorby červených krviniek

Keďže chlorofyl prijatý do tela sa mení na hemoglobín, priamo podporuje tvorbu červených krviniek. Pomáha tak pri chudokrvnosti a prispieva k lepšiemu prekrveniu jednotlivých tkanív. Keďže svaly dostávajú viac kyslíka, telo je výkonnejšie a dokáže sa rýchlejšie regenerovať.

hemoglobin

Prevencia mnohých ochorení

Chlorofyl v tele zároveň pomáha znižovať riziko vzniku rôznych chorôb. Má protirakovinové účinky, vyrovnáva hladinu cholesterolu v krvi, pôsobí antibakteriálne, dokáže urýchľovať hojenie zápalov, môže pomáhať pri bolestiach či poruchách metabolizmu. Jednoducho, zabezpečuje harmonické fungovanie celého tela.


Ako prijímať chlorofyl?

Chlorofyl sa prirodzene nachádza vo všetkých zelených rastlinách. Do organizmu ho tak prirodzene prijímame napríklad pri konzumácii zeleniny. Jeho veľké percentuálne zastúpenie nájdeme napríklad v špenáte, brokolici či šaláte. Obsahujú ho tiež niektoré morské riasy.

brokolica

Spirulina a matcha čaj

Pokiaľ chcete chlorofyl do svojho tela prijímať skutočne efektívne a v čo najväčšom množstve, skvelým zdrojom môže byť práve spirulina. Táto sinica je známa tým, že ho obsahuje vo vysokej koncentrácii. Chlorofyl nájdete tiež v kvalitnom japonskom matcha prášku, ktorý je vyrobený z tých najkvalitnejších lístkov zeleného čaju.

spirulina
Výhodou spirulina a matcha prášku je skutočnosť, že ho viete užívať rôznymi spôsobmi. Ľahko ho tak zaradíte do každodenného jedálnička. Skvelým doplnkom výživy môžu byť tiež spirulina tablety, ktoré nájdete v našej ponuke.

button