Zvýšený bilirubín: Kedy vzniká a na čo si dávať pozor?
Žltý pigment. Aj tak si môžete predstaviť bilirubín. Prečo je potrebný pre naše telo, aké problémy môže vyvolať jeho nadbytok a je možné jeho hladiny znížiť prostredníctvom prírodných výživových doplnkov? O tom všetkom sa dočítate v tomto článku!
Čo je bilirubín? Ide o žltý pigment, ktorý vzniká rozpadom hemoglobínu z odumretých červených krviniek. zaujímavosťou je, že až 80 % hemoglobínu sa vplyvom enzýmov a chemických procesov mení na bilirubín, a to priamo v slezine. Tento dôležitý pigment sa teda tvorí v slezine a odtiaľ putuje priamo krvou do pečene.
Pečeňou to však nekončí. V nej sa totiž zmieša s ďalšími odpadovými látkami, ako je napríklad cholesterol a z toho vzniká žlč. Ten sa hromadí v žlčníku, putuje do tenkého červa, kde pomáha pri trávení nerozpustných tukov. Žlč sa prirodzene dokáže ,,zrecyklovať“ a spätne absorbovať do krvného obehu, aby došlo k opakovanému použitiu. To však neplatí pre bilirubín, nakoľko ten sa vylúči močom, prípadne stolicou.
Konjugovaný vs. nekonjugovaný bilirubín
V prvom rade si povieme niečo o základnom delení bilirubínu. Ten sa totiž delí na konjugovaný a nekonjugovaný bilirubín. Nekonjugovaný bilirubín vzniká pri rozpade hemoglobínu v červených krvinkách. Je nerozpustný vo vode, kvôli čomu nemôže byť vylúčený obličkami. Pri jeho vzniku sa viaže na albumín v krvi, čo zabezpečí, že môže byť transportovaný do pečene.
Konjugovaný bilirubín vzniká v pečeni, je vo vode rozpustný a viaže sa na kyselinu glukurónovú. Tento bilirubín je už spracovaný pečeňou a teda pripravený aj na vylúčenie z tela. Bilirubín konjugovaný hodnoty by pritom mali byť nižšie ako < 5 µmol/l.
Aké sú normálne hodnoty bilirubínu?
Aká by mala byť bilirubín norma? Za normálne a bežné hodnoty sa považuje rozmedzie 2,0 – 17,0 µmol/l. Zdravotné komplikácie môžu vzniknúť v situácii, kedy je výsledok vyšší než 20 µmol/l. Ide totiž o výstražnú hodnotu, ktorá hovorí o tom, že niečo nie je v poriadku a vy by ste mali zbystriť pozornosť.
Bilirubín hodnoty sa zistia pomocou krvných testov. Bilirubín sa teda zisťuje priamo z krvi, pričom sa merajú jeho hodnoty. Preto nepodceňte návštevu lekára a preventívne prehliadky. Ak na sebe cítite akékoľvek nepriaznivé príznaky, konzultujte ich s odborníkom. Ten vám poradí to najlepšie riešenie priamo pre vás.
Kedy je zvýšený bilirubín?
Lekár vám pri vyšetrení odoberie krvné testy na pečeň. V prípade, že sú pečeňové výsledky dobré a bilirubín je zvýšený, ide skôr o problém s krvou. Avšak, ak je zvýšený aj bilirubín, týka sa to hlavne problému s pečeňou. V takomto prípade je veľmi odporúčané užívanie pestreca mariánskeho, ktorý dokáže efektívne regenerovať pečeň. Ako?
Medzi najpopulárnejšie účinky pestreca mariánskeho patrí hepatoprotektívny účinok. To znamená, že dokáže efektívne chrániť pečeň. Dokonca, chráni pečeňové bunky pred toxickými látkami, zlepšuje funkciu tohto orgánu v neposlednom rade má nenahraditeľnú úlohu aj v regenerácii pečene. Pestrec mariánsky sa dnes vyrába vo forme výživových doplnkov, ktoré môžete užívať pravidelne a dlhodobo. Prináša totiž ďaleko viac zdravotných benefitov ako len regeneráciu a ochranu pečene.
Zvýšený bilirubín – príčina
Vysoké hodnoty bilirubínu môžu byť znakom niekoľkých problémov. Lekár preto pri diagnostikovaní berie do úvahy nielen výsledky testov, ale aj príznaky. Až tak môže určiť správnu diagnózu. Čo patrí medzi najčastejšie príčiny zvýšeného bilirubínu?
V prvom rade môže ísť o žlčové kamene. Tie vznikajú v situácii, keď cholesterol alebo bilirubín stvrdnú v žlčníku. V žlčníku sa preto ukladá žlč a tráviaca tekutina, ktorá rozkladá tuky skôr ako sa dostanú do čriev.
Príčinou zvýšeného bilirubínu môže byť aj Gilbertov syndróm. Ide o genetický stav pečene, ktorý spôsobuje, že pečeň vo výsledku nespracováva bilirubín správne. Dochádza tak k hromadeniu bilirubínu v krvnom obehu.
Dôvodom vysokých hodnôt bilirubínu je často aj dysfunkcia pečene, hepatitída alebo anémia. Zvýšený bilirubín nemusí vždy znamenať problém, najmä nie pri genetických ochoreniach, ako je napríklad spomínaný Gilbertov syndróm. Preto je to potrebné vždy konzultovať s lekárom.
Prejavy zvýšeného bilirubínu
Ak máte dlhodobo zvýšený bilirubín, môže sa to prejaviť viacerými nepriaznivými symptómami. Tie by ste si preto mali na sebe dobre všímať. Za hlavný znak zvýšeného bilirubínu sa považuje žltkastá farba očí a pokožky.
Môže to však byť sprevádzané aj príznakmi ako je bolesť brucha, zimnica, horúčka, točenie hlavy, slabosť, nadmerná únava, nevoľnosť až zvracanie. Častým príznakom je aj nezvyčajne tmavý moc či nervozita. Nepriaznivé účinky zvýšeného bilirubínu boli potvrdené aj vo viacerých odborných štúdiách.
Ako znížiť bilirubín?
Liečba vysokého bilirubínu závisí od viacerých faktorov. V prvom rade je potrebné zamerať na príčinu vzniku zvýšeného bilirubínu. Od nej sa totiž odvíja aj liečba a odporúčania, čo by ste mali robiť. Poďme sa však pozrieť na všeobecné odporúčania, ktoré vyplývajú aj zo zahraničných štúdií. Všetky odporúčania sú veľmi jednoduché a rozhodne si ich ľahko aj osvojíte. O ktoré ide?
Konzumujte vyváženú stravu
Pre zníženie bilirubínu je dôležité, aby ste konzumovali stravu ako je ovocie, zelenina a celozrnné výrobky. Takáto strava je dôležitá, nakoľko obsahuje celé spektrum živín, vrátane vitamínov a minerálov. Dokáže tak udržať správnu funkciu pečene.
Nezabúdajte na hydratáciu
Chcete si udržať zdravú pečeň? V tom prípade vám odporúčam, aby ste pili veľa vody. Tá pomáha pri odstraňovaní toxínov z tela. Odporúčame preto piť dostatok vody, ideálne 2 litre denne. Uprednostnite čistú vodu, prípadne vodu obohatenú o čerstvé ovocie alebo mätu.
Pozor na spracované potraviny
Vedeli ste, že konzumácia spracovaných potravín a potravín s vysokých obsahom nasýtených tukov môže zvýšiť riziko zápalu pečene? Odporúčame vám preto vyhnúť sa vyprážaným, nezdravým a spracovaným jedlám. Častá konzumácia takýchto potravín vedie aj ku vzniku nadváhy, ktorá zhoršuje funkciu pečene.
Eliminujte stres
Chronický stres má negatívny vplyv na funkciu pečene a hladinu bilirubínu. Preto by ste mali uprednostniť meditáciu, jogu, hlboké dychové cvičenia a koníčky. Tieto všetky činnosti vám pomôžu k relaxácii a k zníženiu stresu, čo sa potvrdilo aj v štúdiách. Dlhodobý stres nepôsobí pozitívne ani na psychiku, preto by ste mali zaradiť akékoľvek činnosti na zníženie stresu do svojej každodennej rutiny.
Pravidelne cvičte
Ak chcete znížiť vysoké hladiny cholesterolu, určite sa viac hýbte. Pravidelná fyzická aktivita totiž zlepšuje krvný obeh, pomáha pri chudnutí a zlepšuje aj celkovú funkciu pečene. Odporúčame hlavne kardio cviky, ktoré sú zamerané na zlepšenie kondície a zdravia.
Obmedzte vystavenie toxínov
Ochranu pečene a zníženie bilirubínu môžete zabezpečiť aj znížením kontaktom s vonkajšími chemikáliami, znečistením alebo toxínmi. Všetky tieto látky totiž môžu viesť k poškodeniu pečene. Preto, napríklad, ak pracujete v oblastiach, kde dochádza k znečisteniu, mali by ste nosiť ochranný odev.
Dôležité je, aby ste na sebe pozorovali všetky známky alebo negatívne symptómy. Všetko konzultujte s lekárom a pravidelne chodievajte k lekárovi na kontroly. Dôležité je, aby sa nič nepodcenilo a aby sa prípadná diagnóza objavila včas.