Čo je menopauza? Tipy ako zmierniť jej prejavy!
Dochádza k nej medzi 45. – 55. rokom, je sprevádzaná nepríjemnými symptómami a je veľmi individuálna. Áno, uhádli ste. Je to menopauza. O čo vlastne ide, ako sa prejavuje a je možné jej príznaky zmierniť? To všetko sa dočítate v tomto článku!
Čo je menopauza? Je to štádium života ženy, kedy sa menštruácia natrvalo zastaví. To znamená, že žena už viac nemôže otehotnieť. Dôležité je tiež vedieť, že menopauza nie je žiadna choroba, prípadne porucha. Ide o bežný prejav starnutia ženy.
Kedy začína menopauza?
Väčšina žien má prvé prejavy menopauzy od 45. roku života. V niektorých prípadoch však začne aj skôr, napríklad už v 40. roku, kedy sa nazýva ako predčasná menopauza, avšak to závisí od viacerých faktorov. Existujú tri delenia menopauzy. Prvým je perimenopauza, ktorá začína niekoľko rokov pred menopauzou. Približne okolo 40. – 45. rokov.
V tomto štádiu hladiny estrogénu viac kolíšu a vzniká tak nepravidelná menštruácia. Menopauza sa označuje za definitívne ukončenie menštruácie. Tá sa diagnostikuje presne po 1 roku bez menštruácie. Tretí stav sa nazýva postmenopauza, ktorá nastáva po menopauze a trvá po zvyšok života. Súvislosť medzi vekom a menopauzou u žien bola skúmaná aj vo viacerých vedeckých štúdiách.
Aké má menopauza príznaky?
Niektoré ženy nemajú žiadne, prípadne len veľmi slabé menopauzálne symptómy, zatiaľčo iné ženy môžu mať veľmi nepríjemné príznaky tohto obdobia. Aké? Medzi najčastejšie menopauza prejavy patria návaly tepla, nočné potenie, problémy so spánkom, kĺbové alebo svalové ťažkosti či bolesti pri sexe.
Okrem iného, veľa žien pociťovalo počas menopauzy aj väčšiu náladovosť či podráždenosť. Potvrdili to aj odborné štúdie, ktoré sa zaoberali biológiou postreprodukčného veku.
Ženy tiež viac trpia zábudlivosťou či ťažkosťami, ktoré sú spojené so sústredením a koncentráciou. Aj to je dôvod, prečo sa ženy menopauze obávajú symptómov a celkovo tohto prechodného stavu. Mali by preto svoje pocity konzultovať aj s lekárom, ktorý dokáže aj v tomto smere pomôcť.
Nezabúdajte: Každá žena je iná. Aj to je dôvod, prečo sa menopauza môže prejavovať individuálne. Od čoho priebeh menopauzy závisí? Predovšetkým od životného štýlu, genetickej predispozície, pričom je tiež kľúčový vek menopauzy. Závisí aj na hormonálnych faktorov, zdravotného stavu a psychologických faktorov.
Ako dlhá trvá menopauza?
Menopauza sa vyznačuje viacerými zmenami v organizme ženy. Tento stav môže trvať niekoľko rokov. Aj v tomto prípade je to veľmi individuálne. U niektorých žien to môže byť menej ako 5 rokov, u niektorých zase 10 či 15 a viac rokov. Najčastejšie menopauza vzniká medzi 45. – 60. rokom života ženy.
V prípade, že sa objaví skôr alebo neskôr, môže to signalizovať zdravotný problém, preto sledovanie menopauzy nepodceňte a ak cítite, že vám prišla menopauza pred 45. rokom alebo po 60tke, konzultujte svoj zdravotný stav s lekárom.
Ako zmierniť prejavy?
Dobrou správou je, že aj tie najnepríjemnejšie prejavy menopauzy môžete efektívnym spôsobom zmierniť. Okrem iného, nejde o nič náročné, čo by ste nezvládli. Sú to opatrenia, ktoré si ľahko osvojíte a môžete ich tak zaradiť do svojho každodenného rituálu.
Je dôležité si uvedomiť, že menopauza je súčasťou života a prirodzeného starnutia. Symptómy tohto prechodného stavu nemusia byť tak výrazné, pokiaľ budete dodržiavať isté odporúčania. Aké? To sa dočítate v nasledujúcich riadkoch!
Odporúčané potraviny
Vo viacerých odborných štúdiách sa potvrdilo, že ak sa chcete vyhnúť nepríjemným prejavom menopauzy, mali by ste konzumovať potraviny plné živín. Napríklad, veľmi odporúčané sú mliečne výrobky, ako mlieko, jogurt a syr. Tieto potraviny obsahujú vápnik, fosfor, draslík, horčík či vitamíny skupiny D a K.
Tieto všetky potraviny sú nevyhnutné pre zdravie kostí, nakoľko je známe, že počas menopauzy sa často kolíšu aj hladiny estrogénov a dochádza tak k väčšej redukcii kostí, teda osteoporóze. Okrem iného, konzumácia mliečnych výrobkov znižuje riziko vzniku predčasnej menopauzy.
Taktiež sa odporúča konzumovať dostatok ovocia a zeleniny. Veľmi odporúčané je aj lyofilizované ovocie, teda sušené mrazom alebo celozrnné potraviny, ako napríklad celozrnný chlieb, jačmeň, hnedá ryža, ovos, quinoa alebo raž. Nezabúdajte tiež na potraviny bohaté na bielkoviny, teda vajíčka, mäso alebo ryby.
Výživové doplnky, ktoré pomáhajú
Vyberte si kvalitné výživové doplnky, ktoré majú zaručené efektívne účinky. Na menopauzu pomáha Maca peruánska. Ako? Predovšetkým tak, že zmierňuje niektoré z prejavov tohto stavu. Napríklad, pomáha pri návale horúčavy a rovnako aj prerušovaného spánku.
Niektoré benefity Macy peruánskej na menopauzu sa skúmali aj v odborných štúdiách. Okrem iného, maca peruánska dokáže eliminovať únavu, vyčerpanie a podporuje náladu. Zároveň redukuje stres, čo je aj pri menopauze veľmi dôležité. Maca tiež dokáže podporiť zdravie kostí a zvýšiť energiu či vitalitu.
Menopauza lieky
Na zmiernenie prejavov menopauzy sa môžu užívať aj lieky. Lekári často predpisujú estrogény, prípadne estrogény v kombinácii s gestagénmi. Ide o hormonálnu substitučnú liečbu, ktorá je veľmi účinná. Najčastejšie sa však používa pri vážnejších zdravotných stavoch. Odporúčané sú hlavne výživové doplnky na prírodnej báze, avšak to, čo vám pomôže na konkrétne vaše prejavy menopauzy, určí lekár.
Nepodceňte fyzickú aktivitu
Doprajte si dostatok pohybu. S pribúdajúcim vekom a poklesom svalovej hmoty by ste mali dbať na pohyb, predovšetkým kardio a silové cvičenie. Týždenne by ste mali odcvičiť aspoň 150 minút pohybovej aktivity strednej intenzity záťaže. Do takejto skupiny patrí plávanie alebo rýchla chôdza.
Pokiaľ sa rozhodnete pre aktivitu vysokej intenzity, odporúčaný je beh alebo aerobik, a to aspoň 75 minút týždenne. V neposlednom rade je dôležitý silový tréning, ktorý by ste si mali odcvičiť 2 x týždenne. Ideálne s použitím odporových gúm, činiek alebo pomocou vlastnej váhy. Dokonca, je aj vedecky potvrdené, že ženy s nízkou fyzickou aktivitou majú najťažšie symptómy počas menopauzy. Zdravý pohyb pomáha prevencii osteoporózy, teda rednutiu kostí a podporuje aj kvalitný spánok.
Pozor na fajčenie a alkohol
Cigarety a alkohol zdraviu rozhodne neprospievajú a pri menopauze tomu nie je inak. Dokonca, viaceré odborné štúdiepotvrdili, že ženy, ktoré fajčia cigarety pravidelne a dlhodobo, majú vyššiu šancu na vznik predčasnej menopauzy.
Tá môže byť spájaná zase s mnohými zdravotnými problémami, preto by ste mali fajčenie a pitie alkoholu obmedziť na minimum a úplne tieto zlozvyky vyradiť. To bude to najlepšie, čo pre svoje zdravie môžete urobiť.
Ako predísť návalom tepla?
Návaly tepla a nočné potenie patria medzi najčastejšie príznaky menopauzy. Ako týmto nepríjemným symptómom predísť? V prvom rade odporúčame piť dostatok vody. Pokiaľ bude váš organizmus hydratovaný, nočnému poteniu sa zaručene vyhnete.
Noste voľné oblečenie a vyhýbajte sa pálivým jedlám, ktoré sú často považované za spúšťače návalov tepla. Vyhnúť by ste sa mali aj konzumácii alkoholu a kofeínu. Doma by ste mali mať aj mobilnú klimatizáciu, prípadne aspoň ventilátor. Tieto zariadenia vám pomôžu hlavne počas horúcich letných dní.
Dôležité je, aby ste k menštruácii pristupovali s pokojom. Ak máte nejaké problémy, určite ich konzultujte s lekárom, ktorý vám odporučí najlepšie riešenie.